Sibirska aronija – ljekovita svojstva, uzgoj i primjena
Sibirska aronija je bobičasto voće, izgledom najsličnije borovnici. Ljekovita svojstva ove biljke prvi su otkrili Sjevernoamerički Indijanci, koji su aroniju koristili kao hranu, ali i kao lijek protiv raznih tegoba. Svježe plodove sibirske aronije upotrebljavali su kod želučanih i crijevnih smetnji, te kao sredstvo protiv proljeva, dok su čaj od listova aronije koristili kod zaustavljanja krvarenja iz rana.
Danas sibirska aronija nailazi na široku primjenu, s obzirom na njezina izuzetna ljekovita svojstva. Osim toga, uzgoj ove biljke ne zahtijeva nikakvu posebnu njegu, tako da je pogodna za sadnju u manjim vrtovima i na manje plodnom tlu.
Ljekovita svojstva sibirske aronije
Između ostalog, sibirska aronija pomaže kod sljedećih tegoba:
- Poboljšava cirkulaciju krvi u krvnim žilama glave te pomaže kod glavobolje i migrene, zaustavlja razvoj ateroskleroze i stvara snažnu zaštitu od pojave demencije i nastanka Alzheimerove bolesti.
- Pospješuje bolji rad štitnjače, poboljšava i regulira izlučivanje njezinih hormona te pomaže kod bolesti štitnjače i gušavosti.
- Čisti krv, pospješuje cirkulaciju krvi, smanjuje visok krvni tlak i količinu šećera u krvi te pomaže kod upale vena i proširenih vena.
- Smiruje grčeve, bolove te upalu sluznice želuca i crijeva, pomaže kod čira na želucu i želučane nervoze te zaustavlja proljev.
- Pospješuje bolji rad jetre i neutraliziranje štetnih tvari. Također, pomaže kod upale žučnog mjehura i žučnih kanala, žutice, žučnog pijeska i žučnih kamenaca.
- Ima antikancerogeno djelovanje, s obzirom da u velikom postotku ubija maligne ćelije kod tumora mozga, pluća, debelog crijeva i jetre.
- Kao izuzetan antioksidans, sibirska aronija sprječava stvaranje slobodnih radikala i degeneraciju zdravih ćelija u ljudskom tkivu i krvnoj plazmi, a time usporava i proces starenja organizma.
- Vraća loš kolesterol u normalu, omogućava brz oporavak nakon srčanih i moždanih udara, regenerira arterijsko mišićno tkivo i povećava njihovu elastičnost. Također, poboljšava prokrvljenost miokarda.
- Liječi urinarne infekcije i upalu prostate
- Sprječava bakterijske i virusne infekcije te potiče jačanje imuniteta
- Poboljšava vid
- Povećava elastičnost kože te smanjuje prisutnost bora i strija, uklanja tamne mrlje od sunca i ispucale kapilare, osvježava kožu i usporava starenje
- Potpomaže čišćenje organizma tako što se veže za teške metale i radioaktivne elemente u tijelu te omogućuje njihovo izlučivanje
- Višestruko skraćuje vrijeme zarastanja rana i vrši njihovu dezinfekciju, što je naročito važno u postoperativnom periodu (biofenoli, vitamin P,C i E)
Sibirska aronija izuzetna je i zbog velikog broja vitamina (A,C,P, iz skupine B-B9, B6, B2, vitamin E i betakaroteni, antocijani-boje, tanini i čreslovina), koji se nalaze u njezinu plodu, zajedno s kalijem, kalcijem, željezom, manganom, molibdenom, jodom i fosforom.
Uzgoj sibirske aronije
Do nedavno slabo poznata, sibirska aronija danas nailazi na sve širu primjenu. Ovu biljku je izuzetno lako uzgajati, a pogodna je i za sadnju unutar manjih vrtova i na manje plodnom tlu.
Aronija je otporna na niske zimske temperature i kasne proljetne mrazove, a njezin uzgoj ne zahtijeva posebnu njegu. Također, sibirska aronija ne zahtijeva prskanje jer nema prirodnih neprijatelja.
Posađena u vrtu, aronija će već nakon godinu dana dati prve plodove, koje beremo u rujnu, kada su dovoljno zreli i blještavo crni. Ukoliko zreli plodovi ostanu na biljci, oni se neće pokvariti ili otpasti, stoga se branje plodova može produžiti i na dva mjeseca.
Primjena sibirske aronije
Neki od proizvoda gdje postoji mogućnost upotrebe sibirske aronije su:
- sokovi i čaj
- likeri i rakije
- jogurti
- konditorska industrija
- prirodne boje
- farmaceutska industrija
Sok odnosno čaj od aronije vrlo je ljekovit napitak, koji nema neželjenih efekata, a u svakom slučaju povoljno djeluje na imunološki sustav, otpornost organizma te poboljšavanje krvne slike.
Osim soka i čaja, iz plodova sibirske aronije mogu se pripremati ukusne marmelade, kompoti, voćne kaše, sirupi i razne voćne slastice.
Također, sibirska aronija može se miješati i s drugim voćem, čime se ostvaruje bogata aroma i lijepa tamna boja.
Plodovi sibirske aronije mogu se jesti i svježi, bez ograničenja, a naročito se preporučuju kod bolesti želuca i crijeva te protiv proljeva. Također, mogu se koristiti kuhani, pečeni ili osušeni, a mogu se i zamrznuti za kasniju upotrebu.
Osim toga, plodovi su vrlo ukusni umiješani u jogurt, svježi sir te ostala mliječna jela.
Plodovi sibirske aronije mogu se osušiti i samljeti te kao cijeli ili kao brašno dodavati tijestu za kruh, peciva i kolače.
Također, od plodova aronije mogu se pripremati osvježavajući voćni napici, rakija, liker, ocat ili vino.
Plodovi sibirske aronije mogu se zamrznuti, s obzirom da se poslije odmrzavanja gotovo uopće ne razlikuju od svježih plodova, ni po boji, niti po čvrstoći.
Izvor: Kreni zdravo – https://www.krenizdravo.rtl.hr/zdravlje/biljna-ljekarna/sibirska-aronija-ljekovita-svojstva-uzgoj-i-primjena